🔥 Pozor, akce na figurky Safari Ltd -20%! 🔥

Zdravé prostředí nejen pro malé děti: návod na netoxické odstranění zápachů a skvrn bez tepovače

Odstraňování zápachu a skvrn z čehokoliv co nejde vyprat může být výzvou. Následující návod obsahuje kroky, které vám pomohou vyčistit a odstranit nepříjemný zápach z kočárků, koberců, matrací, peřin, gaučů, hraček, závěsů či jiných předmětů, které nevyperete! :) 

Příprava:

 1. Odstraňte vše ze samotného povrchu předmětu (např. sundejte povlečení z matrace)

Odstranění zápachu:

 1. Pokud je to možné, nechte předmět vystavit slunečnímu světlu, protože sluneční záření může pomoci eliminovat zápach.

 2. Použijte vysavač s vhodným nástavcem (např. na čištění matrací či koberců) a pečlivě vysajte povrch. Vysavač pomůže odstranit prach, roztoče a další nečistoty, které mohou přispívat k zápachu.

 3. Po odsávání můžete na předmět rozptýlit tenkou vrstvu sody bikarbony (=jedlá soda). Sodu bikarbonu nechte působit přibližně 1-2 hodiny, aby absorbovala pachy. Pak ji pečlivě vysajte vysavačem.

Odstranění skvrn:

 1. Pokud jsou na předmětu viditelné skvrny, měli byste se jich pokusit co nejdříve zbavit. Nejprve zkontrolujte etiketu předmětu či návod k údržbě, abyste se ujistili, že následující postup nebude poškozovat materiál předmětu. Pokud jste v pochybnostech, měli byste se obrátit na výrobce nebo profesionální čisticí službu.

 2. Pro běžné skvrny můžete použít mírné čisticí prostředky, jako je směs tekutého mýdla a vody. V malé nádobce smíchejte teplou vodu s mírným množstvím tekutého mýdla, dokud se nevytvoří pěna.

 3. Navlhčete čistý hadřík nebo houbu touto směsí a opatrně třete skvrnu. Mějte na paměti, že při čištění textilních předmětů byste neměli používat příliš mnoho vody, abyste se vyhnuli prosakování dovnitř předmětu (např. matrace či pohovka).

 4. Po očištění skvrny otřete místo vlhkým hadříkem a poté suchým, aby se minimalizovala vlhkost.

 5. Nechte uschnout, a v případě potřeby proces opakujte.

Obecné tipy:

 1. Pokud po očištění stále cítíte zápach, můžete použít přírodní deodorizéry, jako jsou esenciální oleje nebo ocet. Smíchejte několik kapek esenciálního oleje s vodou v rozprašovači a jemně potřete předmět tímto roztokem. Nebo na něj můžete rozptýlit ocet pomocí rozprašovače a nechat ho uschnout. Oba tyto přírodní deodorizéry mohou pomoci eliminovat zápach.

 2. V případě že se Vám nedaří zbavit skvrn, můžete si pomoci kartáčem, kterým skvrnu vydrhnete společně s jarovou vodou. Dávejte si však velký pozor, abyste neponičili materiál předmětu, který čistíte!

Pamatujte, že v tomto návodu jsou obecné rady. Vždy se řiďte pokyny výrobce předmětu a čisticích prostředků. Pokud jste nejistí nebo máte příliš zažrané skvrny či zápach, kteří se Vám nedaří odstranit, doporučujeme kontaktovat profesionální čisticí službu nebo si zapůjčit tepovač.