Sestavte si sensory play hravě a rychle. Vyberte si z témat, které stále přidáváme!

Slyším tě, a ty zas mě 👂🏼

Sluch je důležitým smyslem, který má a používá miminko ještě před svým narozením. Kdy miminko poprvé slyší maminčin tlukot srdce, kdy rozpozná jají hlas, a proč jsou miminka po narození spokojená při poslechu bílého šumu? 

V prenatálním stádiu se sluch vyvíjí jako čtvrtý v pořadí všech smyslů (první je hmat, následuje chuť a čich, a jako poslední se vyvíjí zrak). Sluch je vyvinut již okolo 12. týdne těhotenství, kdy miminko vnímá šumy okolo sebe - proudění krve, bublání žaludku, dýchání, tlukot srdce maminky i svého, a také zvuky které jsou v okolí maminčina bříška a jsou dostatečně hlasité, aby se přenesly přes břišní stěnu. Sluch je zároveň nejcitlivějším a nejvíce náchylním k poškození v průběhu těhotenství, pokud je miminko vystavováno hlasitosti větší než 90 decibelů (pamatujte však na to, že hluk mimo bříško slyší miminko tlumeně díky břišní stěně a tekutině, ve které se nachází).

Tabulka hlučnosti s decibely a příklady hluku

Zdroj obrázku

Miminko již v těhotenství rozezná hlas své maminky od ostatních, a po narození si pamatuje nejen ten, ale také další známé hlasy, které často slyšelo v maminčině okolí. Takové hlasy jsou pro miminko po narození uklidňující. Kromě jiného miminko uklidní také zvuk, kterému říkáme "Bílý šum". Takový zvuk miminku totiž připomíná, co slyšelo když bylo ještě v maminčině bříšku. 

Novorozené miminko slyší jen omezený rozsah frekvencí, a to mezi 200 - 500 hertzy, což odpovídá běžnému hovoru. Rozsah se postupně zvětšuje, a jako dospělí už slyšíme v rozsahu 20 - 20 000 hertzů.

zdroj obrázku

Bílý šum

Bílý šum je náhodný signál s rovnoměrnou výkonovou spektrální hustotou. Signál má stejný výkon v jakémkoli pásmu shodné šířky. Například pásmo široké 20 Hz mezi 40 a 60 Hz má stejný výkon jako pásmo mezi 4000 a 4020 Hz. Název "bílý šum" vznikl jako analogie s "bílým světlem", které také obsahuje všechny frekvence.

Rodiče často svým novorozencům pořizují různé plyšové hračky a další pomůcky se zabudovaným přehrávačem bílého šumu, které miminkům pomáhají usnout, a nebo třeba dobu spánku prodlužují. Pokud doma žádné takové zařízení nebo hračku nemáte, můžete například pustit digestoř, nebo zapnout fén. Některá miminka se uklidní i pokud zrovna luxujete.

 

Jak můžeme vývoj sluchu u dítěte podpořit?

Když máte doma malé miminko, bohatě stačí, když na něj budete mluvit. Miminko totiž kromě vašeho hlasu slyší také vše, co se okolo něj děje. Zkuste někdy zavřít oči, a vnímat, co slyšíte. Spoustu zvuku již totiž ani nevnímáme, ale pro miminko je to všechno nové. Po pár týdnech můžeme miminku nabízet předměty a hračky, které vydávají zvuk (např. chrastítka, šumivé plyšové hračky a podobně), a ve chvíli kdy dítě začíná samo prozkoumávat svět a předměty okolo sebe, zjistí, že tyto předměty se rozezvučí právě pohybem. Proto buďte trpěliví, pokud bude Vaše dítě neustále vytvářet nové zvuky - poznává svět okolo sebe.

Dítěti můžete pouštět také hudbu. Vyzkoušejte různé žánry a pozorujte, na které miminko nejvíce reaguje. Úplná miminka dobře reagují na klasickou a vážnou hudbu, oblíbené jsou Mozartovy skladby a symfonie. Později se dopracujete k interpretům dětských písniček, a nezapomínejte si také zpívat klasické lidové písně, a opakovat dítěti říkanky a básničky. Dítě bude určitě bavit měnit hlasitost na rádiu, a nebo používat hudební nástroje, se kterými je vhodné děti seznamovat.

Máte pocit, že Vaše miminko špatně slyší?

V takovém případě Vám doporučujeme konzultovat Vaše podezření s Vaším pediatrem, nebo jiným odborníkem. Novorozencům se již po narození dělá test sluchu speciální přístrojem v rámci novorozeneckého screeningu, který ale některá miminka z různých důvodů nepodstoupí (například z rozhodnutí rodičů). Vaše miminko znáte jako rodiče nejlépe vy, a proto se nebojte obrátit na lékaře s jakýmkoliv podezřením, abyste zajistili kontrolní vyšetření a případné odchylky či poruchy včas odhalili. A nebojte se, v dnešní době se spoustu vad a poruch sluchu dá řešit, důležité ale je odhalit je co nejdříve. Porucha sluchu by totiž měla být diagnostikována v prvních třech měsících života a dítě by pak mělo dostat sluchadla nejpozději do půl roku věku. V opačném případě hrozí, že nedojde k rozvoji řečových schopností.