🔥 Pozor, akce na figurky Safari Ltd -20%! 🔥

Je ekologický, nebo tak jen vypadá? Nenechte se napálit!

Jak je to s plastovými a papírovými obaly a jejich recyklací? Jsou ty papírové opravdu ekologičtější variantou? Tohle jste možná nečekali!

V lednu 2024 jsme se stali udržitelným eshopem. Je pro nás důležitá péče o životní prostředí, a zajímáme se o všechny používané obalové materiály, které používáme. Jedním z takových jsou takzvané doypack sáčky. Ty se prodávají v několika variantách, přičemž každá z nich je složena z různých materiálů. V tomto článku si srovnáme konkrétně dva typy takových sáčků, mezi kterými jsme se rozhodovali.

Do sáčků balíme naší barevnou smyslovou rýži a cizrnu, nebo také maltu či stavební hmotu.

Jak to tedy je s tou ekologií, a je to skutečně tak, jak to vypadá?


Papírové sáčky doypack

Tento obal se na první dobrou tváří jako přírodní a ekologická varianta. Nenechte se zmást!

Z čeho je sáček vyrobený?

Tento sáček je vyroben z KRAFT papíru (vnější strana sáčku), ale také ze směsi PET a CPP, která tvoří vnitřní a přední pohledovou část sáčku (průhledné okénko).

Co znamenají tyto zkratky?

  • KRAFT  jde o typ papíru obvykle v přírodní hnědé barvě, který je tužší a pevnější než běžné druhy papíru. Díky tomu se skvěle hodí pro obaly všeho druhu včetně doypack sáčků, u kterých tvoří svrchní vrstvu sáčku. Hodí se k potisku různými technikami i k polepení pomocí etiket.
  • CPP (cast polypropylene / litý polypropylen)  je druh polypropylenu, který při výrobě prochází procesy zvyšujícími jeho pevnost a průhlednost. Povrch CPP fólie je hladký a lesklý. Používá se jako vnitřní vrstva doypack sáčků, která je v přímém kontaktu s balenými potravinami. Zároveň CPP vrstva umožňuje zatavení sáčku pomocí svářečky fólií.
  • PET  polyethylentereftalát, tvoří obvykle svrchní a nebo střední vrstvu materiálu sáčků. Je lehký, pevný a pružný, má vynikající chemickou a teplotní odolnost, což z něj činí ideální obal pro balení potravin.

Jak je to s recyklací papírových sáčků?

Na sáčky z kombinace papíru a plastu, jako je tento, patří recyklační značka s číslem 81.

Kvůli této kombinaci papíru a plastu, které od sebe neoddělíte bohužel nejsou plně recyklovatelné. 

Sáčky se tedy likvidují v rámci směsného odpadu.


Plastové sáčky doypack

Plastové sáčky nepůsobí zdaleka tak dobře ve smyslu ekologie, jako papírové. Tyto sáčky jsou však plně recyklovatelné, a my Vám vysvětlíme proč tomu tak je!

Z čeho je sáček vyrobený?

Tento sáček je vyroben ze směsi PET a PE.

Co znamenají tyto zkratky?

  • PET  polyethylentereftalát, tvoří obvykle svrchní a nebo střední vrstvu materiálu sáčků. Je lehký, pevný a pružný, má vynikající chemickou a teplotní odolnost, což z něj činí ideální obal pro balení potravin.
  • PE (polyehtylen)  polyetylen  je velmi lehký a má vynikající chemickou i mechanickou odolnost. Stejně jako CPP se používá jako vnitřní vrstva sáčků, která je v kontaktu s potravinami a umožňuje uzavření sáčků pomocí svářečky fólií.  Má vynikající odolnost vůči vodě a vodní páře, zároveň propouští plyny a aromatické látky.

Jak je to s recyklací plastových sáčků?

Jsou plně recyklovatelné!

Tyto sáčky jsou celoplastové, a patří jim recyklační značka s číslem 7 a popisem OTHER. Do této skupiny spadají různorodé druhy plastů a jejich kompozity.

Sáčky patří do žlutého kontejneru na plasty.

Přestože papírové doypack sáčky vzbuzují dojem přírodního materiálu, ve skutečnosti jsou z ekologického hlediska vhodnější volbou průhledné doypacky z kombinace PET a PE.  Ačkoliv jsou vyrobeny z odlišných druhů plastu, jsou plně recyklovatelné. 

I proto pro výrobky na našem eshopu používáme výhradně plastové doypack sáčky PET/PE.

Věděli jste to? :)

Podpořte náš eshop, a udělejte radost nejen sobě, ale také naší planetě. Děkujeme, že se k nám rádi vracíte, a že je Vám udržitelnost sympatická 💕